Rok 1974

W latach 1974-1982 wraz z Instytutem Mechanizacji Górnictwa Politechniki Śląskiej realizowano wieloetapową pracę w ramach problemu badawczego 01.02.04.07 pod wspólnym tytułem "Doskonalenie metod projektowania i obliczeń obudów zmechanizowanych".

Współpracę Centrum Mechanizacji Górnictwa KOMAG i Politechniki Śląskiej zapoczątkował Instytut Mechanizacji Górnictwa. Współpraca ta przyjmowała różne formy i obejmowała m.in. wspólne prowadzenie prac naukowo-badawczych, kształcenie kadr poprzez opiekę naukową przy realizacji prac doktorskich, wspomaganie procesu dydaktycznego, udział w Radach Naukowych i innych Kolegiach doradczych czy opiniujących.


Współpraca naukowo-techniczna została również nawiązana z Wydziałem Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH (dawniej Maszyn Górniczych i Hutniczych) w zakresie stosowania strumieni wodnych do urabiania lub wspomagania urabiania skał. Współpraca odbywała się w ramach CPBR-ów (Centralnych Programów Badawczo-Rozwojowych) koordynowanych przez KOMAG.


W tym roku opracowano między innymi dokumentację techniczą:

  • G90.046 Urządzenia do mechanicznego odpylania GAD-1
  • G69.026 Dysza zraszająca kombajnowa DSZ
  • G73.034 Agregat zasiljący AZZ-250A

W gazecie Trybuna Robotnicza zamieszczono artykuł na temat osiągnięć ZKMPW w nowatorskich rozwiązaniach konstrukcyjnych, których przejawem była duża liczba patentów. W obszernej publikacji wymieniono nazwiska znanych konstruktorów ZKMPW, którzy przyczynili się do rozwoju polskiej techniki górniczej. Byli to m.in. Aleksander Osuch, Franciszek Michałek, Jan Fedyszak, Wacław Warachim, Henryk Pełka i inni.

Więcej na ten temat Trybuna Robotnicza, 1974, nr 76

 Rok74cz1

 

Rok74cz2

 

 

 

Rok74cz3